Pátek, 3 února, 2023
- Reklama -časopis
DomůInvesticeBanky zvyšujú úrokové sadzby na 6% p.a., pre vyšší zisk ale musíte...

Banky zvyšujú úrokové sadzby na 6% p.a., pre vyšší zisk ale musíte riskovať

Úrokové sadzby na tzv. hybridných termínovaných vkladoch dosahujú v niektorých bankách aj krásnych 6% ročne. Lenže je to iba na prvý pohľad. Koľko chcete dať na vklad, toľko musíte navyše aj zainvestovať. Bez garancie.

V dobe rýchlo rastúcej inflácie banky zdvíhajú úrokové sadzby na sporiacich účtoch, ale aj na termínovaných vkladoch. Lákajú na prvý pohľad pekne znejúcimi ponukami, ročnými úrokovými sadzbami až k 6 %, skutočný zisk však môže byť vo finále oveľa nižší. Častou podmienkou lepšie úročeného termínovaného vkladu totiž býva investovanie časti vložených peňazí do podielových fondov, ktoré daná banka ponúka. A to už tak dobrý biznis byť nemusí.

Investície do podielových fondov so sebou prináša neistý výsledok. V konzervatívnych fondoch môže byť zisk nezaujímavo malý, alebo tiež žiadny, v dynamickejších fondoch môžete zarobiť, ale aj prerobiť, a to ešte viac ako v tých konzervatívnych. A ak na investíciu napríklad 5% prerobíte, zmaže to váš 5% výnos na termínovanom vklade, ktorý majú banky obmedzené len na krátku dobu rádovo do troch rokov.

Aké máte v súčasnej dobe, teda v apríli 2022, možnosti dať peniaze na tzv. hybridný termínovaný vklad a čo vás to bude stáť?

J&T BANKA: 5,50 % p.a.
Pre úrokovú sadzbu 5,5 % p.a. musíte investovať do jedného z troch typov podielových fondov:

J&T MONEY CZK – špeciálny fond cenných papierov, otvorený podielový fond s min. investičným horizontom 1 rok.
J&T BOND CZK – špeciálny fond cenných papierov, otvorený podielový fond s min. investičným horizontom 3 roky.
J&T RENTIER CZK – otvorený štandardný zmiešaný podielový fond s min. investičným horizontom 3 roky.
Špeciálne fondy sa od štandardných fondov líšia tým, že investujú do oveľa rizikovejších oblastí ako štandardné podielové fondy. Môžu to byť napríklad cenné papiere a nástroje peňažného trhu neobchodovateľné na regulovaných trhoch, alebo môže ísť o fondy, v ktorého portfóliu sú deriváty, opcie a futures a podobne.

Minimálny vklad pre J&T Combi je 500 000 Sk, maximálna je 4 milióny Sk.
V prípade povinného investičného pomeru 30/70 (viď tabuľka) musíte pri vklade 500 000 Sk investovať ďalších 1 666 666 Sk.
Pri povinnom investičnom pomere 50/50 postačí 500 tisíc Sk vklad a 500 tisíc Sk investície.
Termínované vklady J&T BANKA Combi v EUR
Názov Dĺžka Úroková sadzba p.a.
J&T MONEY (30/70) 1 rok 5,5 %
J&T MONEY (50/50) 1 rok 5,3 %
J&T BOND (30/50) 3 roky 5,5 %
J&T BOND (50/50) 3 roky 5,3 %
J&T RENTIER (30/70) 3 roky 5,5 %
J&T RENTIER (50/50) 3 roky 5,3 %
Minimálny vklad pre založenie J&T COMBI je 500 000 CZK. Maximálny vklad pre založenie J&T COMBI je 4 000 000 CZK.
Poplatky za nákup investícií sa veľmi líšia podľa typu investičného nástroja, banka jednotlivé príklady a výpočty poplatkov uvádza na svojich webových stránkach.

UniCredit Bank: 6 % p.a. na pol roka
Vo svojich podmienkach pre termínovaný vklad DUET PLUS banka uvádza, že minimálna výška vkladu je 30 000 Sk. Zároveň však musíte investovať minimálne rovnako vysokú čiastku prostredníctvom banky do podielových fondov Amundi. Celková minimálna výška vložených a investovaných peňazí teda bude 60 000 Sk. Odmenou je úroková sadzba 6% p.a., ale pozor, termínovaný vklad je len na 6 mesiacov.

Poplatky za jednorazový nákup investícií sa pohybujú v rozmedzí 0,25 do 3 % z výšky vkladu, záleží na type investície a dynamickosti produktu.

Československá obchodná banka – 4,25% p.a.
U ČSOB vám na založenie termínovaného vkladu a na investíciu postačí celkom 10 000 Sk, teda 5000 Sk na vklad a 5000 Sk na investíciu. Úroková sadzba na termínovanom vklade Duo Profit je 4,25% p.a. Vklad je obmedzený na 1 rok. Termínovaných vkladov si môžete založiť niekoľko naraz, podľa toho, koľko peňazí máte chuť odložiť na rok nabok. Vkladov môže byť maximálne 100, teda do maximálnej výšky všetkých vkladov 500 000 Sk.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek