Neděle, 4 prosince, 2022
- Reklama -časopis
DomůInvesticeTermínovaný vklad sa stále teší veľkej obľube

Termínovaný vklad sa stále teší veľkej obľube

Väčšina ľudí, ktorí ušetrili nejaké peniaze a snažia sa nájsť najvhodnejší variant zhodnotenia, volí termínovaný vklad.

Nejde pritom len o začínajúcich sporiteľov, ktorí hľadajú, ako svoje financie nechať zarábať, alebo staršiu generáciu, pre ktorú je práve termínovaný vklad najbezpečnejší a istou investíciou či formou sporenia s bonusom. Financie do NEY sporiteľného družstva vkladajú aj ostrieľaní investori as obľubou kombinujú rôzne čiastky a dĺžky vkladov.
„Termínovaný vklad je dlhodobo jedným z najobľúbenejších finančných produktov na trhu. Využívajú ho hlavne ľudia konzervatívnejšieho zmýšľania, ktorí vedia, že svoje finančné prostriedky nebudú nejaký čas potrebovať, a pritom pri investovaní nechcú riskovať na trhu s akciami, komoditami alebo kryptomenami či vložiť svoje peniaze do podielových fondov. V prípade sporiacich účtov a termínovaných vkladov majú totiž istotu, že o svoj vklad neprídu, a navyše ho zhodnotia,“ vysvetľuje Lukáš Hartl, predseda predstavenstva NEY sporiteľného družstva.

Práve Termínovaný vklad patrí medzi dlhodobo najobľúbenejšie produkty NEY sporiteľného družstva a bol opakovane označený za vôbec najvýhodnejší vo svojej kategórii hneď v niekoľkých prestížnych rebríčkoch.
„Ocenenie nás veľmi teší. Už šiestym rokom sa snažíme o úspech na trhu práve s termínovaným vkladom a po celú dobu držíme prvenstvo a získavame ocenenie. Je to pre nás skvelá spätná väzba, že je produkt obľúbený a úspešný, a že ho robíme dobre,“ hovorí Hartl a dodáva: „Trh je teraz, pokiaľ ide o úrokové sadzby, veľmi turbulentný a my na to, čo sa deje, okamžite flexibilne reagujeme a sadzby navyšujeme.“

Sadzby sa teda v posledných mesiacoch opakovane zvýšili tak pri mesačných prípisoch úroku, ako aj pri prípisoch úroku na konci obdobia vkladu. Zmenil sa aj trend investorských vkladov. Zatiaľ čo doteraz bol najväčší záujem o strednodobé termínované vklady s dĺžkou sporenia tri roky, teraz ľudia často volia aj krátkodobé vklady, keď svoje peniaze uložia iba na niekoľko mesiacov.

„V dnešnej neistej a premenlivej dobe naši sporitelia častejšie siahajú aj po krátkodobých vkladoch, aby mali peniaze čoskoro opäť k dispozícii. Práve to reflektujeme a navýšili sme sadzby aj na týchto typoch produktov,“ uvádza Lukáš Hartl.

Zmluvu je možné uzatvoriť minimálne na tri mesiace, maximálne potom na desať rokov. Napríklad úroková sadzba pri viazanosti vkladu na rok dosahuje výšku 3,6 % p. a. Ešte zaujímavejšie sú úrokové sadzby pri vkladoch od 500 tisíc korún vyššie. V takom prípade je ročný termínovaný vklad úročený 4,0 % ročne. Krátkodobo je možné teraz zaujímavo zhodnotiť peniaze už aj na trojmesačnej úložke. Pri vkladoch od 500 tisíc korún vyššie činí sadzba až 4,7 % ročne.

Aktuálne platné sadzby:

Počet mesiacov alebo rokov ->3 m->6 m->1 rok->2 roky->3 roky->4 roky->5 rokov-> 7 rokov->10 rokov

Vklad 0 až 500 000 Sk ->4,0% ->3,8% ->3,6% ->3,1% ->3,0% ->3,0% ->3,1% ->3,2% ->3,2%

Vklad od 500 000 Sk vr. ->4,4% ->4,7% ->4,0% ->3,5% ->3,4% -> 3,0% ->3,1% ->3,2% ->3,2%

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek