Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyZelené vykurovacie systémy: ako vykurovať ekologicky a efektívne

Zelené vykurovacie systémy: ako vykurovať ekologicky a efektívne

Aby bolo teplo! Otázka vykurovania je stále aktuálna téma. Možno hľadáte spôsob vykurovania pre váš plánovaný dom, alebo potrebujete nahradiť súčasný systém. Kým kedysi stáli na prvých priečkach rebríčka tuhé palivo a zemný plyn, dnes to už neplatí. Takéto vykurovanie jednoducho neplní požiadavky na ekologické a efektívne vykurovanie.

Keď hovoríme o ekologických vykurovacích systémoch, máme na mysli množstvo možností, ako je elektrický ohrievač, tepelné čerpadlo, solárne panely, kotly na biomasu a pod. Všetky sú šetrné k životnému prostrediu a sú vyrobené s ohľadom na efektivitu. To znamená, že vám dokážu poskytnúť dostatok tepla a zároveň udržať minimálny dopad na životné prostredie. Ako si vybrať najlepší spôsob vykurovania?

Čo je ekologické vykurovanie?

Ekologické vykurovacie systémy by mali mať dve veci: nulové emisie CO2 a dlhú životnosť. Ide o nové moderné technológie, ktoré celkom zmenia váš pohľad na teplo.

Existujú rôzne typy vykurovacích telies, z ktorých si vyberie každý. Či chcete vykurovať rodinný dom, chalupu, bytový dom alebo výrobnú halu, ak sa poobzeráte po zelených vykurovacích systémoch, určite nájdete riešenie, ktoré bude účinné a zníži vašu spotrebu na energiu.

Prečo si vybrať ekologický systém vykurovania?

Vykurovanie, ktoré predstavuje približne 40 % spotreby energie v domácnostiach, významne prispieva k vašej environmentálnej stope. Ak sa teda snažíte znížiť svoj vplyv na planétu, má zmysel pozrieť sa na to, ako vykurujete svoj dom.

Výber energeticky účinného vykurovacieho systému a obnoviteľných zdrojov energie je najlepší spôsob, ako znížiť uhlíkovú stopu. Dobrou správou je, že dokáže znížiť aj vaše účty.

Mnohí sa obávajú vysokých prvotných investícii, tieto investície by sa vám však mali vrátiť do niekoľkých rokov v podobe nižších nákladov na samotnú prevádzku systému.

Ak potrebujete viac dôkazov, pozrite si porovnanie nákladov na vykurovanie, pričom zohľadnite dostupnosť zdrojov energie, náročnosť manipulácie, obsluhy a údržby, činitele tepelnej straty, možnú kombináciu vykurovania s prípravou teplej vody, životnosť, záruku zariadení a komponentov vykurovacieho systému a pod.

Zelené vykurovacie systémy

Výber správneho vykurovacieho systému závisí vo veľkej miere od toho, v akom podnebnom pásme bývate, aké zdroje energie máte k dispozícií, aj od toho, čo potrebujete vykurovať.

Obyvatelia Islandu zrejme vzhliadajú ku geotermálnym zdrojom. V oblasti, kde sa vietor nezastaví, sa zas vo veľkom využíva veterná energia. Obyvatelia paneláku s ústredným vykurovaním na zemný plyn veľa možností na zmenu nemajú. Tí, čo bývajú na vidieku a majú prístup k drevu, vidia riešenie vo vykurovacích systémoch na biomasu.

Majitelia rodinných domov sa na túto problematiku pozerajú inak, ako tí, ktorí bývajú v panelákovom dome. Rozhodujúci je aj vek stavby a tiež rok, kedy prebehla rekonštrukcia vykurovacieho systému.

V každom prípade je pri výbere spôsobu dodávky tepla do vášho domu potrebné prihliadať na množstvo faktorov. Lepšie sa vám však bude vyberať, ak budete mať aký-taký prehľad o možnostiach vykurovania.

Vzduchové tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlá, ktoré sa najlepšie popisujú ako reverzná chladnička, odoberajú teplo zo vzduchu a pomocou elektrického čerpadla ho zvyšujú na správnu teplotu, aby váš dom udržali v teple.

V závislosti od typu, ktorý si vyberiete, môže používanie tepelného čerpadla znížiť vašu uhlíkovú stopu najmenej o dve tretiny. Inštalácia tepelného čerpadla môže byť nákladná, vyžaduje si určité zásahy do vášho domova. Obnoviteľný zdroj tepla však robí z tepelných čerpadiel jeden z najekologickejších vykurovacích systémov.

Ak uvažujete o inštalácii vzduchového tepelného čerpadla, najprv sa uistite, že je váš dom dobre izolovaný, aby sa maximalizovala účinnosť. Pozor na všeobecné chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri izolovaní strechy, okien a stien.

Výhody vzduchových tepelných čerpadiel:

  • Zelené riešenie vykurovania bez lokálneho spaľovania.
  • Mimoriadne efektívna prevádzka.
  • Obnoviteľný nevyčerpateľný zdroj energie.
  • Možnosť využiť aj na ohrev vody.

Nevýhody vzduchových tepelných čerpadiel:

  • Relatívne vysoké náklady na nákup a inštaláciu.

Geotermálne tepelné čerpadlá

Geotermálne tepelné čerpadlo funguje na princípe zem-voda. Ako sme už napovedali, toto čerpadlo využíva energiu priamo zo zeme. Geotermálna energia je obnoviteľná energia, ktorá sa neustále vytvára, takže sa nikdy nevyčerpá.

Geotermálne tepelné čerpadlo potom funguje rovnako ako vzduchové tepelné čerpadlo. Táto energia zohrieva vodu, ktorá je potom rozvádzaná potrubím do miestnosti.

Geotermálne čerpadlo je mimoriadne odolné. Jeho životnosť sa odhaduje na viac ako 25 rokov. Keďže je ukryté pod zemou, nie je vystavené poveternostným vplyvom ani ďalším faktorom, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie.

Jedinou nevýhodou geotermálneho tepelného čerpadla je jeho cena. Ide totiž o najdrahší typ tepelného čerpadla, ktoré môže byť až 2-krát drahšie ako vzduchové čerpadlo.

Výhody geotermálnych tepelných čerpadiel:

  • Využívajú nevyčerpateľnú energiu zo zeme.
  • Teplo zo zeme je konštantné, možnosť udržať stále teplo v domu po celý rok.
  • Tepelné čerpadlá sú odolné.
  • Vynikajú dlhou životnosťou.

Nevýhody geotermálnych tepelných čerpadiel:

  • Vysoké náklady.

Podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie sa radí medzi sálavý systém vykurovania. Nie je také účinné ako tepelné čerpadlo a nedokáže zároveň poskytovať aj chladiacu funkciu. Stále však môže poskytnúť zaujímavú úsporu energie so všetkými ďalšími výhodami za predpokladu, že vodu ohrievate elektrinou a nie plynom.

Systém podlahového kúrenia v kombinácii s tepelným čerpadlom či kondenzačným plynovým kotlom dokáže zabezpečiť veľmi úsporné kúrenie a teploty 29°C. Pomáha tiež eliminovať alergény a prach.

Podlahové vykurovanie sa často kombinuje s plynovými kotlami, tepelnými čerpadlami alebo so slnečnými kolektormi, samozrejmosťou je aj automatická regulácia teploty, prípadne programovanie pomocou termostatu.

Nevýhodou je, že pri takomto vykurovaní sa teplo dvíha od podlahy hore, pričom steny a múry zostávajú naďalej chladné. Cena podlahového kúrenia vás stále môže prekvapiť, avšak táto investícia sa vám časom vráti. Podlahové vykurovanie neodporúčame inštalovať do starého domu bez správnej izolácie.

Výhody podlahového kúrenia:

  • Nenápadné v interiéri.
  • Poskytuje lepší pocit tepelného komfortu.
  • Nedochádza k víreniu vzduchu, vhodné pre alergikov.
  • Úspora prevádzkových nákladov.
  • Tichá prevádzka.

Nevýhody podlahového kúrenia:

  • Možnosť poškodenia podlahy počas montáže.
  • Prípadná chyba či mechanická netesnosť sa dá ťažšie odhaliť a odstrániť.
  • Nie je vhodné do objektov s nedostatočnou izoláciou.
  • Vyššie jednorazové investičné náklady.

Solárne panely

Solárny ohrev vody, ako už názov napovedá, využíva teplo zo slnka na ohrev teplej vody, ktorá sa potrubím dostáva do vašej domácnosti, aby ju vykúrila. Systém bude vykurovať váš dom počas celého roka, aj keď v zimných mesiacoch možno budete musieť využívať dodatočné zdroje energie.

Vo všeobecnosti solárny ohrev vody dokáže vytvoriť približne 60 % teplej vody vášho domu každý rok. Solárny ohrev vody využíva špeciálny druh solárnych panelov, prípadne ploché kolektory, ktoré sa montujú na strechu. Voda, ktorú ohrievajú, je zvyčajne uložená vo veľkom zásobníku vybavenom solárnym výmenníkom.

Nemusíte mať veľké množstvo strešného priestoru, pretože kolektorové panely sa dajú namontovať aj na múr domu, len sa uistite, že tam padá dostatok slnečného svetla.

Pomocou solárnych panelov môžete využívať obnoviteľnú energiu a nemá to žiadny vplyv na životné prostredie. Môžete tiež ušetriť na mesačných účtoch.

Inštalácia solárnych panelov a systémov akumulácie tepla je spojená s vysokými počiatočnými nákladmi. Nielen to, solárne panely sú závislé od denného svetla, nie nevyhnutne od počasia. Vyžadujú si priestor a zvyčajne si ich nemôžete vziať so sebou, ak by ste sa napríklad sťahovali.

Výhody solárnych panelov:

  • Nevyčerpateľný zdroj tepla.
  • Nenáročná údržba.
  • Ekonomicky veľmi šetrná prevádzka.
  • Úspora na účtoch.

Nevýhody solárnych panelov:

  • Vysoké obstarávacie náklady a náklady na inštaláciu.
  • Zvyčajne nedokážu splniť požiadavky na vykurovanie celej domácnosti, preto je potrebné sekundárne riešenie.
  • Závislé na dennom svetle.

Infračervené panely

Infračervené ohrievače a infračervené vykurovacie panely fungujú úplne iným spôsobom ako konvekčné vykurovacie systémy. Zatiaľ čo konvektory ohrievajú vzduch, infračervené ohrievače namiesto toho prenášajú infračervenú energiu na pevné predmety.

Môžeme to prirovnať k tomu, ako cítite slniečko počas zimy. Hoci je okolo vás studený vzduch, ak na vás zasvieti slnko, cítite sa príjemne teplo. A tak, ako pocítite chlad, keď slnko prestane na vás svietiť, rovnaké je to aj pri infračervenom vykurovaní. Keď panely vypnete, miestnosť sa veľmi rýchlo ochladí.

Nevýhodou je aj to, že takýto systém je vhodný skôr do malých priestorov a miestností. Väčšie objekty si vyžadujú komplikovanejšie riešenie, tým by sa výrazne zvýšili vstupné náklady. Našťastie, existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako efektívne vykurovať veľké priemyselné haly a veľké miestnosti v rodinných domoch.

Výhodou je, že tieto panely sú tenké a ľahké, môžete ich umiestniť na stenu, na strop, alebo ich šikovne ukryť za zrkadlo či obraz. Infračervené ohrievače a panely ponúkajú úspory v porovnaní s niektorými ďalšími vykurovacími telesami. Vykurovacie panely fungujú ticho, vyžadujú si malú údržbu a sú ideálne pre alergikov, keďže vzduch necirkuluje.

Výhody infračervených panelov:

  • Tenké a ľahké.
  • Nevyžadujú takmer žiadnu údržbu.
  • Žiadna cirkulácia vzduchu – ideálna voľba pre alergikov.
  • Tichá prevádzka.

Nevýhody infračervených panelov:

  • Vzduch v miestnosti je po vypnutí rýchlo studený.
  • Vhodné skôr do menších priestorov.
  • Menej účinné, ak sa medzi panelmi a ľuďmi v miestnosti nachádzajú stavebné prvky a nábytok.

Kotly na biomasu

Kotle a kachle spaľujú biomasu, ktorá môže byť vyrobená z dreva alebo iných rastlín. Hoci biomasa predstavuje drevené pelety alebo štiepky, produkcia oxidu uhličitého sa považuje za nulovú, pretože pri raste stromov a tvorbe kyslíka sa spotrebúva rovnaké množstvo oxidu uhličitého, ako sa vyrobí jeho spálením.

Hovoríme teda, že biomasa je CO2 neutrálna. Je to udržateľná forma paliva s čistým spaľovaním, ktorá je lacnejšia ako propán, ropa a zemný plyn.

Kotly na biomasu sú považované za zelené vykurovanie, avšak iba vtedy, ak sú vysadené nové stromy, ktoré nahradia tie, ktoré sa používajú na palivo. Sú tiež veľmi efektívne.

Kotly na biomasu sú kľúčovou formou ekologického vykurovania pre staré domy, ktoré by si vyžadovali veľa modernizácie, aby bolo možné nainštalovať tepelné čerpadlá.

Údržba kotlov a kachlí na biomasu je pomerne náročná. Každý systém je potrebné často čistiť, aby sa odstránil popol a ďalšie nečistoty. Majitelia domov tiež musia zabezpečiť každoročnú kontrolu a vyčistenie komínov aj dymových rúr.

Výhody kotla na biomasu:

  • Vynikajúce zelené riešenie vykurovania, ktoré môže byť uhlíkovo neutrálne.
  • Veľmi lacný zdroj paliva.
  • Výhodné pre staršie rodinné domy.

Nevýhody kotla na biomasu:

  • Vyššie náklady.
  • Ceny paliva sa môžu meniť v závislosti od oblasti, množstva k dispozícii a druhu dreva.
  • Požiadavkou je dymovod spĺňajúci predpisy.
  • Je výrazne väčší ako štandardný plynový kotol, takže je potrebný väčší priestor na montáž a skladovanie.
  • Vyžaduje pravidelnú údržbu.

Veterná energia

Všetci vieme, že vietor dokáže generovať energiu, ale silu vetra môžete využiť aj na výrobu tepla. Nebojte sa, nepotrebujete k tomu obrovský veterný mlyn na vašom dvore. Vystačíte si veternými turbínami, ktoré sa montujú na strechu domu alebo na iné miesto, kde fúka vietor. Tieto systémy pracujú v spojení s ohrievačom vody. Vďaka tomu sa veterné turbíny radia aj medzi efektívne a ekologické spôsoby ohrevu vody.

Jednoducho povedané, veterná turbína funguje opačne ako ventilátor. Ventilátor využíva elektrickú energiu na roztočenie vrtule, veterná turbína roztočená vetrom zase vyrába elektrickú energiu. Výhodou je, že takáto domáca veterná elektráreň pracuje aj počas noci a pri zatiahnutej oblohe.

Háčik s týmto spôsobom vykurovania vášho domova je v tom, že musíte bývať vo veternej oblasti. Na otáčanie turbíny potrebujete dostatočný prietok vzduchu. Počiatočné náklady môže zvýšiť systém na prečerpávanie a rozvod teplej vody do miestností.

Výhody vykurovacieho systému na veternú energiu:

  • Prírodný zdroj energie.
  • Vhodné takmer na každý objekt.
  • Neobmedzená prevádzka.

Nevýhody vykurovacieho systému na veternú energiu:

  • Vysoké počiatočné náklady.
  • Vhodné iba do veterných oblastí.

Tipy, ako zvýšiť účinnosť vášho vykurovacieho systému

Mnohé spoločnosti zaoberajúce sa hospodárnosťou domácnosti vám dokážu za istý poplatok zhodnotiť váš domov a poradiť ekologické a efektívne riešenia. Existuje však niekoľko jednoduchých trikov, ktoré môžete aplikovať už dnes:

  • Ak vykurujete pecou alebo kotlom, naplánujte si minimálne raz ročne kompletnú kontrolu a údržbu.
  • Nainštalujte inteligentné termostaty, ktoré sa môžu naučiť vaše zvyky a na základe toho vám dokážu ponúknuť vzorce efektívneho vykurovania vášho domova.
  • Pravidelne vymieňajte a čistite vzduchové filtre.
  • Zadovážte si ventilátor s rekuperáciou tepla.
  • Vždy pred zimným obdobím “odvzdušnite” radiátory.
  • Izolujte váš dom. Zvážte fúkanú izoláciu, ktorá vyplní medzery medzi vnútornými stenami a vonkajšími povrchmi.
  • Utesnite priestor okolo dverí a okien.
  • Nainštalujte chrániče zástrčky, aby ste zabránili tepelným stratám cez nepoužívané elektrické zástrčky.
  • Vyplňte medzery a praskliny okolo miest, kde do vášho domova prichádzajú inžinierske siete.
  • Vykurujte iba miestnosti, kde sa najčastejšie zdržiavate.
  • Zatvárajte dvere na jednotlivých miestnostiach, aby teplo neunikalo do neobývaných častí.
  • Ak máte závesy, zaťahujte ich už podvečer.
  • Na distribúciu tepla používajte stropné ventilátory.
  • Využite všetky možné moderné technológie, ktoré vám pomôžu udržať v miestnosti teplo, napr. fólie na okná, ktoré vám pomôžu udržať v miestnosti konštantnú teplotu v lete aj zime; termoizolačné interiérové farby, ktoré odrážajú teplo späť do miestnosti; a pod.

Na záver

Nie sú to len klimatizácie, práčky a chladničky, ktoré sa v dnešnej dobe vyrábajú energeticky úspornými technológiami. Mnoho pecí, kotlov, infračervených panelov, vzduchotechnických vykurovacích systémov a rozvodových systémov vám pomôže splniť váš zámer znížiť dopad na životné prostredie. Mnohé sa dajú zapojiť do domáceho systému a regulovať pomocou inteligentných termostatov.

Bez ohľadu na to, akým zeleným vykurovacím systémom sa rozhodnete zohrievať váš domov, nezabudnite sa pri konečnom rozhodnutí poradiť s odborníkom. Iba tak bude v zime váš domov v teple a vy v pohodlí a navyše si môžete byť 100 % istí, že robíte maximum pre životné prostredie.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdroje:

https://www.daibau.sk/clanok/957/geotermalne_tepelne_cerpadlo_-_dlhodobe_riesenie_vykurovania

https://www.daibau.sk/clanok/957/geotermalne_tepelne_cerpadlo_-_dlhodobe_riesenie_vykurovania

https://www.familyhandyman.com/article/heat-pumps-eco-friendly-heating-systems/#ground-source-geothermal-heat-pumps

https://www.bestheating.com/info/eco-heating-what-are-the-options/

https://www.forgerecycling.co.uk/blog/the-best-eco-friendly-heating-systems/

https://friendsoftheearth.uk/climate/eco-heating-what-are-options

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek