Pátek, 3 února, 2023
- Reklama -časopis
DomůPodnikáníPodnikanie v tieni drahých emisných kvót. Uhoľné teplárne sú často stratové

Podnikanie v tieni drahých emisných kvót. Uhoľné teplárne sú často stratové

Ešte pred ôsmimi rokmi predstavovali uhoľné teplárne pre vlastníkov hotovú zlatú baňu. Ich hospodárenie bolo výrazne ziskové a vyplácali vysoké dividendy. Lenže potom nastal pár cien elektriny, tlak na znižovanie emisií škodlivých látok av posledných rokoch ešte živelný rast cien emisných kvót. Namiesto ziskov tak majitelia teplární na uhlie hromadia straty.
Elektrárne Opatovice zo skupiny EPH prehĺbili stratu z predminuloročných 432 miliónov na minuloročných 535 miliónov korún – napriek miernemu rastu tržieb na 2,97 miliardy korún. Podľa vyjadrenia vo výročnej správe je horší výsledok hospodárenia spôsobený poklesom cien silovej elektriny a hlavne výrazným rastom ceny emisných kvót a poklesom ich prídelu zadarmo.

Elektrárne Opatovice, ktoré sú hlavným dodávateľom tepla pre Hradec Králové, Pardubice a Chrudim, boli naposledy ziskové v roku 2014. Pred týmto dátumom vykazovali stámiliónové zisky a vyplácali vysoké dividendy vlastníkovi. Napríklad v roku 2013 dosiahol čistý zisk bezmála 640 miliónov korún. Podobný zošup vykázali aj ďalšie známe české teplárne.

United Energy, tradičný výrobca tepla pre Most a Litvínov a ďalší člen skupiny EPH, sa vlani prepadol do straty 71 miliónov korún. O rok skôr vykázal zisk takmer 28 miliónov korún. Tržby sa prepadli o pätinu na 998 miliónov korún. United Energy na rozdiel od sesterských Elektrární Opatovice zverejnila zámer skončiť so spaľovaním uhlia. Nahradiť ho má kombinácia kotlov na biomasu a zemný plyn.

Tepláreň Otrokovice, ktorá patrí do podnikateľskej skupiny Lama Energy Group biznismena Petra Lamicha, vlani skončila v strate 20,3 milióna korún. Avšak o rok skôr bola strata trojnásobná – 61,4 milióna. V tomto roku vedenie teplárne očakáva zlepšenie finančnej výkonnosti vďaka novému nastaveniu cien energií pre dodávky najväčšiemu odberateľovi (Continental Barum) a tiež vďaka čiastočnému prechodu od uhlia k zemnému plynu.

Neplatí však jednoduchá rovnica, že výroba elektriny a tepla z uhlia rovná stratovému hospodáreniu. Energotrans patriaci do Skupiny ČEZ, čo je vlastník Elektrárne Mělník a výrobca tepla pre hlavné mesto Prahu, vlani navýšil čistý zisk na 1,03 miliardy korún. Teda na najvyššiu hodnotu od roku 2013. Zisková bola vlani aj Tepláreň České Budějovice, Olterm & TD Olomouc či teplárne spaľujúce viac palív (Plzenská teplárenská, C-Energy Planá).

Vývoj ceny emisných kvót (EUR/t). Zdroj: Trading Economics
Uhoľné teplárne sa dostali do tiesne hlavne vinou zdražujúcich emisných kvót oxidu uhličitého. Pred štyrmi rokmi stála povolenka na jednu tonu emisií CO2 okolo piatich eur, v bilancii uhoľných elektrární a teplární išlo o zanedbateľnú položku. Odvtedy cena prudko vzrástla, teraz jedna kvóta vychádza na zhruba 55 eur (1400 korún) za tonu. Pri takomto zdanení emisií sa prestáva výroba elektriny a tepla z uhlia vyplácať.

Vďaka lobistickému vplyvu Teplárenského združenia SR nakoniec nebude odklon od uhlia taký bolestivý, ako sa pôvodne zdalo. Teplárnici prostredníctvom poslanca Pavla Pustejovského (ÁNO) pretlačili do zákona o podporovaných zdrojoch energie zavedenie finančných kompenzácií za emisné povolenky. Kompenzácie majú teplárňam poskytnúť čas aj financie, aby do roku 2030 stihli prejsť od uhlia k ekologicky prijateľnejším palivám – zemnému plynu, biomase či komunálnemu odpadu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek