Neděle, 4 prosince, 2022
- Reklama -časopis
DomůInvesticeUSA zvýšili investície na zrýchlenie očkovania vo svete

USA zvýšili investície na zrýchlenie očkovania vo svete

USA dajú 400 miliónov USD [cca 9 mld Sk] na zvýšenie zaočkovanosti vo svete. Na to už predtým vyčlenili 1,3 miliardy USD [cca 3 bil. Sk]. Poradca americkej vlády Anthony Fauci aj uviedol, že omikrón nie je vážnejší ako delta.

Zástupcovia vlády Spojených štátov oznámili navýšenie investície do programu, ktorého cieľom je zrýchliť očkovanie proti covidu-19 vo svete. Informoval o tom v utorok [7.12.] denník The New York Times [NYT] s odvolaním sa na pondelkové [6.12.] vyhlásenie americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj [USAID].

Podľa úradu je čiastka vo výške 400 miliónov dolárov nadstavbou už na rovnaký účel vyčlenenej sumy 1,3 miliardy dolárov. Tri štvrtiny z čiastky majú zabezpečiť dostupnosť očkovania v odľahlých regiónoch sveta a pomôcť týmto krajinám aj s logistikou očkovacích látok a samotným očkovaním. Zostávajúce peniaze sú potom podľa vlády USA určené na pomoc regiónom, ktoré vykazujú vysoké počty nakazených a nízku zaočkovanosť. Súčasťou pomoci je aj podpora lokálnej výroby proticovidových vakcín.

Spojené štáty sú zatiaľ najaktívnejšie krajín, čo sa týka darovania covidových vakcín do chudobnejších regiónov. Podľa agentúry AP do minulého mesiaca rozdali 275 miliónov dávok a do budúceho septembra sľubujú súčet zvýšiť na 1,1 miliardy. Minulý týždeň poslali do Afriky ďalších deväť miliónov dávok. Tým počet vakcín poskytnutých africkým krajinám stúpol na 100 miliónov. Čína na konci novembra oznámila, že chce africkým štátom ešte do konca roku 2022 dodať miliardu dávok, z ktorých 600 miliónov bude darovaných.

Pomoc chudobným mierni epidémiu vo vyspelých štátoch
Program americkej vlády s názvom Initiative for Global Vaccine Access [Iniciatíva pre globálny prístup k vakcíne, pozn. red.] podľa USAID podporí medzinárodnú koordináciu a pomôže prekonať aktuálne prekážky v prístupe k očkovaniu.

„Spojené štáty a ďalší darcovia musia znásobiť úsilie v pomoci krajinám,“ uviedla USAID vo svojej správe s tým, že sa vo svojich aktivitách zameriava hlavne na africký kontinent.

Iniciatíva prichádza v čase, keď zástupcovia niektorých krajín začali opäť upozorňovať na nerovnú distribúciu očkovacích látok vo svete. Diskusia zrejme vyvolali obavy zo šíriacej sa varianty omikrón. Dáta totiž jasne potvrdzujú, že je to práve Afrika, ktorá čo do zaočkovanosti obyvateľov výrazne zaostáva za všetkými ostatnými kontinentmi. A je to práve Afrika, odkiaľ zrejme prichádza aj nová mutácia omikrón.

Jednu alebo dve dávky vakcíny proti Covid-19 dostalo na africkom kontinente 11 percent populácie. V Európe je to 63 percent, ukazujú štatistiky NYT. Experti v posledných mesiacoch pritom opakovane varujú, že nízka zaočkovanosť v istých častiach sveta predstavuje riziko pre celé ľudstvo. Môže mať totiž podľa vakcinológov za následok vznik nových, nebezpečných variantov vírusu. A zníženie tohto rizika je podľa odborníkov v tejto chvíli v nedohľadne.

A je tu aj ďalšia novinka z USA: Obavy z nového variantu omikrón zmiernil v utorok [7.12.] v rozhovore s agentúrou AFP uznávaný americký epidemiológ a poradca vlády USA Anthony Fauci. Podľa neho je „takmer isté“, že koronavírusová mutácia omikrón nespôsobuje u nakazených ťažší priebeh ochorenia covid-19 ako je to pri variante delta. Hoci dodal, že treba ešte počkať aspoň dva týždne, než budú môcť odborníci s istotou povedať, že je omikrón menej nebezpečný ako delta mutácie vírusu.

„Je takmer isté, že nie je [omikrón] vážnejší ako [varianta] delta. Z určitých znakov sa dá súdiť, že by mohol byť menej závažný ako delta,“ povedal Fauci.

O reálnej závažnosti variantu omikrón podľa neho bude možné hovoriť tak po dvoch týždňoch, až sa v Juhoafrickej republike a vo zvyšku sveta objaví viac prípadov tohto variantu.

Fauciu zároveň upozorňuje, že je potrebné interpretovať údaje prichádzajúce z JAR, kde sa omikrón ako prvý potvrdil, s veľkou opatrnosťou. Poukázal na zvláštnosti krajiny napríklad v zložení populácie, v ktorej je veľké percento mladých ľudí. Fauci ale aj povedal, že je nový variant „zjavne vysoko prenosný“, pravdepodobne viac než aktuálne prevažujúci delta.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek