Pátek, 3 února, 2023
- Reklama -časopis
DomůInvesticeRekordné batériové úložisko získalo podporu v britskej aukcii

Rekordné batériové úložisko získalo podporu v britskej aukcii

Britská energetická spoločnosť InterGen, ktorú z polovice vlastní skupina Sev.en Energy miliardára Pavla Tykača, si zaistila podmienky na 15 rokov na prevádzku doposiaľ najväčšieho batériového úložiska energie v Spojenom kráľovstve.
Projekt Gateway Battery Energy Storage System bude umiestnený neďaleko Londýna, a síce vedľa paroplynovej elektrárne Coryton pri ústí rieky Temža do Severného mora. Ponúkať bude až 320 megawattov výkonu a úložnú kapacitu 640 megawatthodín (MWh), čo by vystačilo pokrytie ročnej spotreby až 300 tisíc domácností. V ďalšej fáze je možné rozšírenie parametrov až na 450 MW, respektíve 900 MWh.

Ide o projekt za zhruba 200 miliónov libier (6 miliárd korún), ktorý má Veľkej Británii poskytnúť potrebnú flexibilitu pre energetický systém. Potreba záložných zdrojov rastie spoločne so zvyšujúcim sa výkonom solárnych a veterných elektrární pripojených k sieti. Stavba bude zahájená v roku 2023.

Pre porovnanie: najväčšia veľkokapacitná batéria v Česku má výkon 4 MW a kapacitu 2,8 MWh. Postavil ju ČEZ v areáli uhoľnej elektrárne Tušimice.

InterGen súčasne chystá ďalšie projekty batérií. Jeden z nich má vyrásť v areáli elektrárne v Spaldingu, poskytnúť by mohol výkon až 550 MW a kapacitu 1100 MWh. „Naším poslaním je dodávať flexibilné elektrické riešenia, na ktoré sa môže vo svete s nízkymi emisiami uhlíka každý spoľahnúť, a ukladanie batérií nám v tom pomáha,“ uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ InterGenu Jim Lightfoot.

InterGen so sídlom v Edinburghu je jedným z významných výrobcov energie v Spojenom kráľovstve, ktorý vlastní 5 percent výrobnej kapacity elektrární v krajine. Konkrétne sa jedná o paroplynové elektrárne Coryton v Essexe (800 MW), Spalding v Lincolnshire (950 MW) a Rocksavage blízko Liverpoolu (810 MW). Firmu InterGen napoly vlastní Sev.en Energy a China Huaneng Group.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek