Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom úplne zastavila dodávky plynu do Poľska a Bulharska. Európska únia chystá spoločnú reakciu.
(AKTUALIZOVANÉ, 16:40) Poľsko urobí všetko pre uloženie zmluvných pokút Rusku, ktoré zastavilo dodávky plynu do krajiny. Vyhlásil to dnes podľa agentúry Reuters poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Potvrdil tiež, že Varšava za ruský plyn nebude platiť v rubľoch, ako to vyžaduje Moskva, a vyzval partnerské krajiny, aby tak nerobili ani ony.
„Urobíme všetko pre to, aby bola Rusku uložená zmluvná pokuta, pretože tento krok nie je legálny a nezodpovedá zmluve,“ povedal Morawiecki na tlačovej konferencii.
(AKTUALIZOVANÉ, 14:24) Bulharsko, ktoré pokrýva takmer všetku spotrebu plynu dovozom z Ruska, začalo v dôsledku útoku ruských vojsk na Ukrajinu hľadať nové zdroje dodávok tejto suroviny. Bulharský vicepremiér Asen Vasilev už v marci oznámil, že jeho krajina nebude rokovať s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom o novej zmluve o dodávkach, až na konci tohto roka vyprší terajší desaťročný kontrakt.
Separatistické Podnestersko hlási ďalšie dva incidenty na svojom území
Gazprom dnes zastavil dodávky plynu do Bulharska a Poľska. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že miestne plynárenské podniky Bulgargaz a PGNiG odmietli za plyn platiť v rubľoch, ako Moskva požaduje. Bulharský minister energetiky Alexander Nikolov dnes uviedol, že jeho krajina má k dispozícii zemný plyn aspoň na mesiac. Dodal, že Rusko zjavne používa zemný plyn ako politickú a ekonomickú zbraň.
Vasilev už v marci uviedol, že Bulharsko sa bude usilovať okrem iného o zvýšenie dodávok plynu z Azerbajdžanu či o dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z terminálov v susednom Turecku av Grécku. Bulharsko teraz pracuje na dokončení plynovodu, ktorý má prepojiť jeho sieť s Gréckom. Projekt podľa Vasileva výrazne zvýši dovoznú kapacitu krajiny a zaistí spojenie s plánovaným LNG terminálom v gréckom prístavnom meste Alexandrupoli, ktorý by mal začať prevádzku v budúcom roku.
Na projekte sa pracuje už niekoľko rokov a diplomati zo Spojených štátov a z Európy mali podľa serveru Politico dlhú dobu podozrenie, že Moskva sa snaží Bulharsko prinútiť k jeho zastaveniu. Bulharsko patrí medzi členské krajiny Európskej únie s najväčšími väzbami na Rusko. Jeho nová vláda sa však snaží byť viac prozápadná, upozornil server Politico.
Ruská reakcia
Požiadavka platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch nie je vydieraním, vyhlásil dnes hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS. Rusko podľa neho obnoví dodávky plynu Poľsku a Bulharsku, akonáhle za ne tieto krajiny „náležitou formou“ zaplatia. Rusko zostáva spoľahlivým dodávateľom energetických surovín, dodal hovorca.
„Platba v správnej podobe bude základom pre pokračovanie dodávok,“ povedal Peskov a štátna agentúra TASS si jeho vyjadrenie vyložila v zmysle, že „dodávky budú obnovené, ak tieto krajiny začnú platiť ruble“.
Prezident Vladimir Putin sa nechystá o situácii rokovať s poľskými a bulharskými predstaviteľmi, povedal Peskov. Rusko podľa neho muselo prejsť na platby v rubľoch z čírej nevyhnutnosti po tom, čo Rusku západné krajiny „ukradli značnú časť jeho rezerv“.
Ruské rezervy uložené na Západe boli zmrazené v rámci sankcií, ktorými sa Západ snaží Rusko prinútiť k ukončeniu vojny proti Ukrajine.
Podľa Peskova išlo o „bezprecedentné nie priateľské kroky v oblasti ekonomiky a financií, ktoré voči nám podnikli nie priateľské krajiny“. Tie podľa neho „zablokovali, čiže rusky povedané ukradli“ značnú časť ruských rezerv, a to si vyžiadalo nový spôsob platenia, ktorý Putin nariadil dekrétom.
(AKTUALIZOVANÉ, 11:32) Poľská ministerka životného prostredia Anna Moskwová uviedla, že Poľsko je pripravené zaobísť sa bez plynu a prípadne aj bez ropy z Ruska. Upozornila, že poľské zásobníky s plynom sú naplnené zhruba z 80 percent, ale vďaka dodávkam cez prípojky plynovodov z Českej republiky a Litvy nemusí Poľsko do zásob siahať. Ťažba plynu v Poľsku podľa nej beží na maximum.
Bulharský minister energetiky Alexander Nikolov uistil, že Bulharsko má k dispozícii zemný plyn aspoň na mesiac. Zatiaľ tiež vylúčil opatrenia na obmedzovanie spotreby plynu.
Vláda plánuje projekt, ktorý má vyriešiť energetickú závislosť od Ruska
Bulharský premiér Kiril Petkov uviedol, že jeho krajina teraz preskúmava všetky dohody s Gazpromom, vrátane tých o tranzite plynu do Srbska a Maďarska. Sofia hovorí o porušení zmluvy, pretože dopredu zaplatila za dodávky na celý mesiac. Aj poľská spoločnosť PGNiG postup Gazpromu označila za porušenie zmluvy a vyhradila si právo požadovať odškodné.
Šéf dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin označil rozhodnutie Gazpromu za správne. Zároveň vyzval na podobný postup voči ďalším krajinám, ktoré nie sú k Rusku priateľské.
V súvislosti so sankciami, ktoré proti Rusku za jeho vojenský vpád na Ukrajinu zaviedli západné krajiny, ruská vláda 7. marca aktualizovala zoznam krajín, ktoré považuje voči Rusku za znepriatelené. Slovenská republika s