Pátek, 3 února, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceNa dofinancovanie sociálnych služieb pôjde 740 mil.

Na dofinancovanie sociálnych služieb pôjde 740 mil.

Poskytovatelia sociálnych služieb dostanú tento rok od štátu ďalších 740 miliónov korún. Dofinancovať z nich majú od januára navýšené platy a náklady na prevádzku. Suma sa im vyplatí z vládnej rozpočtovej rezervy.

O prevode 740 miliónov korún poskytovateľom sociálnych služieb informovala včera 7. septembra ministerka financií Alena Schillerová [za ÁNO].

Na pokrytie prevádzkových nákladov poskytovateľov sociálnych služieb a dofinancovanie zvýšenie platov a miezd od 1. januára 2021 pôjde tento rok ďalších 740 miliónov korún, uviedla na sociálnej sieti ministerka Schillerová.

Dofinancovanie už navýšených platov v sociálnych službách
Navýšenie platových taríf pracovníkom v sociálnych službách nariadila vláda. Od tohtoročného januára sa im zárobky zdvihli o desať percent. Zástupcovia krajov ale už na jar upozornili, že tohtoročné plánované dotácie nepokryjú mzdové náklady. Žiadali preto o ich navýšenie.

Po júnovom rokovaní vlády s Asociáciou krajov SR [AS ČR] ministerka Schillerová uviedla, že poskytovatelia sociálnych služieb peniaze na dofinancovanie platov aj prevádzok predsa len dostanú. Presnú čiastku však vtedy neoznámila. Ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová [ČSSD] ale reagovala obratom. Uviedla, že hajtmanom už prisľúbila na rovnaké účely 569 miliónov korún. Upresnila, že o ďalších 300 miliónoch sa bude ešte vyjednávať.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí [MPSV] potom koncom júla oznámilo, že vláda schválila krajom 893,2 milióna korún na zvýšené platy, odmeny a rozjednané projekty. Suma sa mala vyplatiť z nevyčerpaných mimoriadnych dotácií na odmeny a ochranné opatrenia proti šíreniu koronaviru.

Sociálne služby roky čakajú na zmenu systému financovania
Kraje a poskytovatelia starostlivosti sa na nedostatok peňazí na sociálne služby sťažujú dlhodobo. Prevádzkovatelia zariadení pravidelne upozorňujú na to, že bez dodatočných prostriedkov hrozí obmedzenie starostlivosti o potrebné. O dofinancovaní v segmente sociálnych služieb sa u nás pritom vyjednáva takmer každý rok. V posledných rokoch chýbajú peniaze hlavne na platy zamestnancov, ale aj samotnú prevádzku zariadenia. K tomu podľa odborníkov prispieva predovšetkým rast prevádzkových nákladov a pribúdajúce počty starnúcich seniorov závislých od pomoci od sociálnych služieb.

Hajtmani a poskytovatelia obvykle žiadajú o niekoľko miliárd korún na sociálne služby viac, než potom skutočne dostanú. Väčšinou dostane od štátu do troch štvrtín celkové požadované sumy. MPSV to zdôvodňuje tým, že financovanie má byť viaczdrojové. Tento rok mal rezort práce na dotácie pôvodne 21,4 miliardy korún, vlani 18,6 miliardy. MPSV tak opakovane sľubovalo, že v tomto volebnom období pripraví a presadí zmeny systému financovania sociálnych služieb. K tomu však nedošlo a do októbrových snemovných volieb už ani nedôjde.

Rokovania o rozpočte MPSV na rok 2022
Rokovania o rozpočte MPSV na budúci rok zatiaľ končila nedohodou. Dôvodom bola čiastka pre sociálne služby, ktorú požadoval ministerka Maláčová navýšiť o 1,5 miliardy korún na prevádzku ao 3,1 miliardy na platy sociálnych pracovníkov. Tie by mali podľa jej predstáv od nového roka plošne narásť o tritisíc korún. Na ostatných položkách má byť podľa oboch ministeriek zhoda. O požadovaných čiastkach rozhodne na svojom zasadnutí vláda.

Rezort MPSV mal podľa pôvodného v júni schváleného návrhu rozpočtu budúci rok hospodáriť s výdavkami vo výške 741,6 mld. korún. Proti tohto roku by to bolo o 27,1 miliardy viac. Na schválené zvýšenie prídavkov pre viac detí a odmeny pestúnov chýbalo úradu niekoľko miliárd korún. Novo by tak mali výdavky dosahovať 746,3 miliardy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek